Журнал Forbes Ukraine: Шлях СЕО. Український бізнес відштовхнувся від дна. Чого навчилися керівники великих компаній після 24 лютого 2022 року | Acino в Україні

Медіа про нас

Журнал Forbes Ukraine: Шлях СЕО. Український бізнес відштовхнувся від дна. Чого навчилися керівники великих компаній після 24 лютого 2022 року

Вівторок 20 Червня 2023

Стаття мовою оригіналу

З початком великої війни виявилось, що українські компанії набагато підготованіші до важких випробувань, аніж можна було очікувати. Допомогла пандемія, та і українські СЕO виявилися здатними до адаптації. Forbes поговорив з шістьма керівниками українських великих компаній, щоб зрозуміти, чого навчили бізнес‑лідерів найскладніші випробування в їх житті.

Збройні сили України звільнили Харківську область і Херсон та зупинили зимовий наступ агресора. Бізнеси, що не припинили діяльність, намацали нову реальність і нарощують оберти. У першому кварталі 2023‑го деякі компанії навіть перевищили результати довоєнного періоду.

Для цієї статті Forbes узяв інтерв’ю в шістьох СЕО, які працюють у різних галузях – телекомі (Ольга Устинова, Vodafone), металургії (Андрій Коротков, Interpipe), фармацевтиці (Євген Заїка, Acino), страховому бізнесі (Олена Ульє, СК «Уніка»), виробництві алкоголю (Юрій Сорочинський, Nemiroff), тютюновій промисловості (Максим Барабаш, Philip Morris Ukraine).
Висновок: компанії виявилися набагато підготованішими до випробувань, аніж можна було очікувати. Допомогла пандемія, що спонукала оптимізувати оргструктури і критичні процеси. До того ж українські СЕO виявилися здатними до адаптації, зробивши ставку на підтримку команд, швидке ухвалення рішень та гнучкість у роботі з майбутнім.

Завдання бізнес‑лідерів ускладнювалося через те, що досвід колег із розвинених країн мало чого вартував в Україні 2022 року. Знаменита дихотомія венчурного капіталіста Бена Горовіца, який описав відмінності між СЕО мирного і СЕО воєнного часу, не несе великої користі для тих, хто керує бізнесом під ракетними обстрілами. За оцінкою авторів цієї статті, 9 із 16 рис СЕО воєнного часу, які описує Горовіц, не мають нічого спільного з поведінкою лідерів українського бізнесу під час справжньої війни.

Нова норма

Жодна з компаній, обраних для цієї статті за критеріями різноманітності, не планує зменшувати оберти у 2023 році. З огляду на успішний перший квартал СЕО дивляться у майбутнє з оптимізмом.

Фармацевтична компанія Acino за часткою ринку піднялась у 2022 році з п’ятого на третє місце. З виторгом 4,1 млрд грн і часткою 3,6% вона відстає лише від «Фармака» (виторг 6 млрд грн, частка 5,3%) і «Дарниці» (5,1 млрд і 4,5%).

«Наша ціль – збільшити частку ринку, показати позитивний індекс еволюції (зростати швидше, ніж зростає ринок. – Forbes)», – каже СЕО Acino Євген Заїка, 52.

За даними дослідницької компанії Proxima, 2022 року ринок упав на 13% у гривні, на 26% у доларах, на 22% в упаковках. У 2023‑му, очікує Заїка, ринок впаде ще на 5–7%. Зберегти виторг у таких умовах – амбітне завдання. «Пришвидшуємо розробку нових препаратів, розглядаємо можливості розвитку на ринках Близького Сходу та Латинської Америки, на Філіппінах, шукаємо шляхи збільшення експорту до країн Кавказу та Центральної Азії», – розповідає Заїка.

Люди важливі

Усі шість компаній, із СЕО яких спілкувались автори цієї статті, прийняли рішення про нескорочення штату. Компанії та іхні СЕО вчилися рятувати, евакуйовувати, надавати психологічну та грошову допомогу, підтримувати мобілізованих та їхні родини.

«Бізнес – жорстока річ, але час вимагав іншого, – каже Заїка з Acino. – Я більше навчився емпатії».

З подачі Заїки швейцарська штаб‑квартира Acino та власник компанії, суверенний фонд Абу‑Дабі (ADQ), створили фонд на $300 000 для компенсації втраченого житла українським співробітникам.

Євген Заїка, Acino. Найважче рішення 24.02.2022: Зупинити завод. Це було миттєве рішення – коли 26 лютого за кілометр від тебе стріляють і ти не знаєш, що буде 27‑го, то маєш убезпечити людей і устаткування. Мені зателефонував директор заводу, розповів про ситуацію, і я: «Дмитре, все зачиняємо, лишаємо охоронця‑двох, щоб не розікрали».

Перевинайти себе

Весна і літо 2022 го – період, коли компанії поверталися до стабільної роботи: відновлювали виробництво і логістику, визначали воєнні пріоритети, будували нові відносини з часом.

Конкуренти Acino, за висловом Заїки, «дуже довго сиділи в засаді, чекаючи на розвиток подій». Він не став чекати. «Перший трак вийшов з заводу 28 лютого – був дуже великий брак «Еутироксу» – препарату для лікування щитоподібної залози, – згадує Заїка. – Наші водії сіли і поїхали під обстрілами». Другий сміливий крок було зроблено наприкінці квітня, коли Acino відновила проєкт із розширення виробництва на 2200 кв. м вартістю майже $5 млн. Наразі компанія готується до введення його в експлуатацію.

Початок

Серед страху і шоку перших днів повномасштабного вторгнення багато рішень приймалося без зайвих обговорень, інстинктивно. Судячи з результатів, в українських СЕО здорові інстинкти.

Зупинився завод «Фарма Старт», що є частиною Acino. 26 лютого неподалік від нього, на Берестейському мосту, відбулась стрілянина. «Я не знав, що буде завтра чи післязавтра, але ми мали захистити наших людей, – згадує Заїка. – Десь три тижні ми не виробляли нічого». Але компанія продовжувала відвантажувати ліки, незважаючи ні на що.

«Завдяки цьому ми змогли відібрати частку в Big Pharma, яка взагалі зупинила все, – розповідає СЕО Acino. – Наш транспортний підрядник зупинився, але наші водії поїхали розвозити препарати по всій Україні».