Синдром професійного вигорання медичних спеціалістів: ACINO в Україні підтримала випуск методичних рекомендацій | Acino в Україні

Новини

Синдром професійного вигорання медичних спеціалістів: ACINO в Україні підтримала випуск методичних рекомендацій

П'ятниця 10 Липня 2020

09 липня 2020 року в інформаційному агентстві УНІАН (Київ) відбулася прес-конференція, присвячена питанням емоційного вигорання у лікарів усіх спеціальностей, студентів та курсантів медичної спеціальності, а також пересічного українця, що особливо актуально в умовах стрімкого поширення Covid-19. А також випуску методичних рекомендацій щодо синдрому вигорання, авторами якого виступили професор Чабан О.З. та лікар-психолог Дорохіна А.О. за підтримки швейцарської фармацевтичної компанії ACINO в Україні в рамках соціального проєкту «Твій безмежний світ».

Участь у прес-конференції взяли Олег Созонтович Чабан, доктор медичних наук, професор, академік НАНВО України, лікар-психіатр вищої категорії, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії НМУ імені О.О.Богомольця, Антоніна Олександрівна Дорохіна, лікар-психолог Національної дитячої спеціалізованної лікарні «ОХМАТДИТ» МОЗ України, фахівець з громадського здоров’я, аспірант кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені О.О.Богомольця, Юлія Вадимівна Сульська, лікар-ендокринолог, к.м.н., керівник медичного відділу швейцарської фармацевтичної компанії ACINO в Україні.

Під час заходу спікери висвітлили питання емоційного вигорання, презентували посібник методичних рекомендацій з виявлення, запобігання та корекції синдрому професійного вигорання, призначеного на підтримку медичних спеціалістів, розказали про випуск серії відеолекцій з порадами від провідного психіатра та про виплив й можливі наслідки, якщо ігнорувати ознаки та прояви і не звертатися до спеціалізованої допомоги завчасно.

Олег Созонтович Чабан окреслив масштаби проблематики: «Синдром емоційного вигорання – далеко не нова проблема, але в сучасних умовах вона досягла вражаючого катастрофічного рівню. Особливо від цього синдрому потерпають медичні працівники, які опинилися зараз у епіцентрі пандемії. Уявіть, що згідно статистичних даних, до 75% медичного персоналу у світі у більшій чи меншій мірі страждає на цей синдром. Що вже казати про українських лікарів, особливо в наш нелегкий час медичних реформ та епідемій».

За словами Чабана, посібник дуже структурований, він містить чіткі відповіді на питання, як виявити в себе синдром; як відрізнити, чи в людини просто втома і треба відпочити; чи реально людина проявляє «вигорання» і чим це може для неї закінчитись; як виходити з цього стану та як йому запобігати тощо. «Тут є концептуальні речі, в тому числі глобальні питання: чи варто займатись тим, чим ти займаєшся, розплачуючись своїм здоров’ям», – підкреслив він.

Професор зазначив, що у посібнику зібрано швидкі, конкретні, яскраво подані рекомендації, а також містяться посилання через QR-коди на відеолекції – якщо бракує часу на читання, то інформацію можна прослухати. «2-3 хвилини на відповідь на конкретне запитання», – підкреслив Чабан.

«Наслідки емоційного вигорання можуть бути досить серйозними. За інформацією англійських дослідників, серед лікарів високий рівень тривоги -41% випадків, та клінічно вираженої депресії -26% випадків. Третина лікарів використовує медикаментозні засоби для корекції емоційної напруги. Ігнорування емоційного вигорання може призводити до виникнення психосоматичних захворювань, тож ми ризикуємо просто втратити таку цінну для нашого суспільства медичну ланку», підкреслила під час своєї промови Антоніна Олександрівна Дорохіна.

Сульська Юлія Вадимівна, презентувавши випуск посібника зауважила, що методичні рекомендації з виявлення, запобігання та корекції синдрому професійного вигорання та відеолекції з порадами провідного психіатра – це ще одна соціальна ініціатива швейцарської фармацевтичної компанії ACINO, яка реалізовується в рамках проекту «Твій безмежний світ», програма якого включає проведення навчальних заходів для лікарів, видання методичних посібників для шкіл та батьків, підтримка реабілітаційних центрів для дітей з розладом аутистичного спектру (РАС), включаючи відкриття сенсорних кімнат і придбання обладнання. «Так всього за кілька років нам вдалося реалізувати безліч активностей в низці регіонів України, які показали свою затребуваність, – відзначила Юлія Вадимівна. – І ми сподіваємося, що презентований посібник, створений спільно с професором Олегом Созонтовичем Чабаном, отримає широке поширення серед медичної спільноти та стане їй добрим помічником і радником. Особливо це наразі актуально в умовах постійного тиску на лікарів, як фізичного, так і психологічного на тлі епідемії коронавірусної інфекції. А такий важливий аспект, як емоційний добробут лікарів, стосується кожного. І тільки об’єднавши зусилля, ми зможемо побудувати небайдуже соціально відповідальне суспільство». 

Автори рекомендацій –професор Олег Чабан та лікар-психолог Антоніна Дорохіна, – подякували швейцарській компанії ACINO за підтримку випуску методичних рекомендацій.

Учасники перс-конференції підсумували, що наступним етапом даної ініціативи буде організація та проведення навчально – методичних зустрічей з лікарями щодо проблем професійного емоційного вигорання та безкоштовне розповсюдження презентованого посібника у регіонах України в рамках зустрічей.  

Завантажити прес-реліз