Журнал Forbes Ukraine: 200 лідерів української економіки | Acino в Україні

Новини

Журнал Forbes Ukraine: 200 лідерів української економіки

Середа 8 Листопада 2023

Стаття мовою оригіналу

Forbes Ukraine magazine 200 leaders of the Ukrainian economy Visual

Forbes Ukraine уперше презентує дві сотні приватних компаній – лідерів 15 галузей економіки. Перед вами мапа великого бізнесу після першого року великої війни

Forbes Ukraine повертається до одного з найвідоміших фірмових продуктів – рейтингу найбільших приватних компаній України. У цьогорічного продукту дві істотні відмінності. Перша – компаній удвічі більше, ніж зазвичай, – 200! Друга – ми розділили рейтинг на 15 галузей і вказали лідерів за виторгом за 2022 рік у кожній із них. На виході – інформативна мапа приватного українського бізнесу в 2023 році.

Війна не похитнула позиції великого бізнесу в економіці України. Сукупний річний виторг 200 приватних компаній, що увійшли до галузевих списків, – майже 3 трлн грн – становить 26% виторгу всього українського бізнесу. З переліку 200 компаній – лідерів галузей лише 52% компаній знизили виторг за результатами минулого року, решта змогли зберегти, а часом і примножити бізнес.

Серед аутсайдерів – промислові гіганти гірничо‐металургійного сектору та хімічної промисловості України, які втратили майже половину виторгу. Найбільше постраждала будівельна галузь, втрати якої перевищили 60%.

Серед інструментів, що забезпечили ефективність компаній, – децентралізація процесів, диверсифікація ринків збуту й виробництва, наявність партнерів за кордоном.

Висновок – українські компанії встояли у рік великої навали росії, а більшості керівників вдалося стабілізувати роботу й повернутися на трек зростання в 2023‐му. Навіть найбільш постраждалі галузі – будівельна й добувна – в останніх квартальних опитуваннях кажуть, що в середньому їм вдалося пройти мінімуми та збільшити масштаби діяльності.

Фарма

Внесок у ВВП (виробництво фармацевтичних продуктів): 0,21%

Частка галузі в експорті: 0,4%, або $0,23 млрд

Продаж ліків в Україні у першому півріччі 2023 року, за даними фармацевтичної компанії «Дарниця», зріс на 23% у грошовому вимірі. Проте в упаковках ринок скоротився на 6,4%.

Зменшення споживання повʼязане з відтоком за кордон частини людей, а також із тим, що частина населення залишилася на окупованих територіях, каже гендиректор «Астрафарм» Павло Лукашевич. Також впливає інфляція, пояснює засновник Агентства медичного маркетингу Юрій Чертков.

З січня 2022‐го по червень 2023‐го ціна упаковки, за даними Proxima Research, збільшилася на 36,3%. Серед основних причин Лукашевич називає підвищення вартості сировини та ціни її доставки. Ще один помітний тренд аптечного фармринку – зростання інтернет‐продажів. За даними гендира «Астрафарм», частка e‐commerce станом на друге півріччя 2023 року становить більше 12%. Це вище, ніж до війни, каже Лукашевич.

Five biggest farm players in H1 2023 Forbes Ukraine

У Києві інтернет‐продажі становлять уже майже третину аптечного ринку, стверджує Чертков. Лідер сегмента, за його даними, – портал tabletki.ua, на п’яти йому наступає liki.ua.

2022 року українські компанії припинили експорт на ринки рф та білорусі, які генерували значну частку продажів. Утрачені позиції відновлювали шляхом поставок в Узбекистан, Литву, Казахстан та Грузію.

У 2024 році гравці ринку очікують зростання. У грошах – на 20–26%, прогнозує Лукашевич.

The ratio of imported and domestic goods in the pharmacy basket Forbes Ukraine Table header FU Table Acino FU

Як ми рахували рейтинг найбільших приватних компаній України 2023 року

  • До списку не увійшли банки, компанії з чисельністю працівників менше ніж 50 та часткою державної власності, що перевищує 75%. Для компаній надано консолідовану звітність. Для компаній, що не публікують консолідовану звітність, надано оцінку, розраховану на основі звітності окремих підприємств. Для компаній, що не складають консолідовану звітність та мають значну частку операцій із пов’язаними особами, надано звітність найбільшої за виторгом компанії групи.
  • Для компаній, що мають спільних власників і представляють одну галузь, але не мають консолідованої звітності і така звітність не може бути розрахована на основі публічних даних, у рейтингу вказується лише найбільша з цих компаній за виторгом у 2022 році. Виторг непублічних компаній у сфері IT розраховувався на основі оцінок експертів та учасників ринку, а також доступної інформації про їхні фінансові результати.
  • Додаткові галузеві показники включають внесок у ВВП, частку в експорті за результатами 2022 року та настрої підприємців у галузі за перше півріччя 2023 року.
  • Оцінка стану справ у галузі здійснюється Держстатом у рамках щоквартального опитування підприємців. За основу взято відповіді на питання «Оцінка змін обсягу реалізації продукції за попередні три місяці». Forbes використав опитування за І та ІІ квартали 2023 року і вивів середнє за двома кварталами, таким чином показник відображає ситуацію за всю першу половину 2023-го.
  • Оцінку частки та розміру експорту зроблено на основі даних Держстату щодо товарного експорту та даних НБУ щодо експорту послуг. Оцінку внеску галузі у ВВП здійснено на основі даних Держстату з додатковими розрахунками Forbes.
  • Показник кількості працівників у компанії вказано станом на жовтень 2023 року або, якщо була використана інформація з сервісу YouControl, станом на перше півріччя 2023 року.
  • Назва компанії в матеріалі може не збігатися з назвою юридичної особи.
  • * навпроти фінпоказників компаній – це оцінка Forbes.