Дієта не працює? Можливо це предіабет | Acino в Україні

Медіа про нас

Дієта не працює? Можливо це предіабет

Середа 13 Листопада 2024

Стаття мовою оригіналу на Interfax-Україна

Мільйони людей у світі хворі на предіабет – порушення вуглеводного обміну речовин в організмі, яке призводить до підвищеного рівня глюкози. Дослідження розповсюдження предіабету в США продемонструвало, що 75% дорослих знаходяться у стані переддіабету. Перебіг предіабету часто є безсимптомним, що дуже ускладнює  діагностику та лікування. Тому  90 % людей, котрі мають предіабет, навіть не підозрюють про наявність підвищеного рівня глюкози у крові та не отримують необхідного лікування¹.

Як наслідок, люди не звертаються до лікарів вчасно і починають хворіти вже на діабет 2-го типу. Ця хвороба може призвести до ускладнень:  інфаркту, інсульту, сліпоти, ниркової недостатності та ампутації нижніх кінцівок. Але діабету 2-го типу можна уникнути.

 “Попри зменшення кількості населення України, ми бачимо, що кількість призначень препаратів для лікування діабету 2-го типу² зростає. За останні 3 роки – на 18,5%³. Ми закликаємо звернутися до лікаря, пройти обстеження і не чекати розвитку хвороби”, – каже Євген Заїка, регіональний директор фармацевтичної компанії  Acino.  

Предіабет може тривати 6-12 років і його розвиток можливо зупинити. Міністерство охорони здоров’я, посилаючись на рекомендації Американської діабетичної асоціації, рекомендує усім людям, які мають один або декілька з наступних факторів ризику, регулярно проходити скриніг на предіабет:

  • у родині є хворі на діабет 2-го типу;
  • серцево-судинні захворювання;
  • надмірна маса тіла;
  • підвищений рівень холестерину;
  • синдром полікістозних яєчників;
    Також суттєвим фактором ризику є малорухливий спосіб життя та стрес.

“За даними DPP (Diabetes Prevention Program)⁴ , зміна способу життя у поєднанні з прийомом метформіну може знизити ризик розвитку діабету 2-го типу на 31%. У пацієнтів з ожирінням цей ризик зменшується на 53%, – розповідає Олена Добровинська, лікар-ендокринолог Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України. – Головне – вчасно проходити обстеження та звертатися до лікарів. Часто люди роками намагаються скинути вагу, сидять на дієтах і не можуть знизити масу тіла. Причиною може бути предіабет”. 

 ¹ Ashraf, S., Tahir, A., Shabbir, A., Awais., M, Ali, A., Shahzadi, R., Ullah, S., Imtiaz, R., Hameed, S. (2023). Epidemiology of prediabetes and it’s diagnosis and treatment a review. Biol. Clin. Sci. Res. J., 2023: 615. doi: https://doi.org/10.54112/bcsrj.v2023i1.615] 

² груп діагнозів МКХ E11 Інсулінонезалежний цукровий діабет та R73 Підвищений вміст глюкози в крові  

³ Дані аудиту лікарських призначень RxTest™  Бази даних  «Pharmxplorer Plus Rxtest» © ТОВ «Проксіма Рісерч Інтернешнл», 2024.» препаратів груп D,FS,MC,C,CN відповідно до ICPC-2 E11 R73, приріст 1 півріччя 2024 року (Україна, 28 міст) до 1 півріччя 2021 року (Україна, 25 міст). Спеціальності: гастроентерологи, ендокринологи, кардіологи, неврологи, психіатри, терапевти/сімейні лікарі, педіатри, ортопеди/травматологи». 

⁴  The Diabetes Prevention Program (DPP): description of lifestyle intervention.  
NIH external link Diabetes Care 2002;25(12):2165‒2171.