Бізнес-портал «Ділова столиця»: Топ-15 компаній-роботодавців воєнної доби | Acino в Україні

Медіа про нас

Бізнес-портал «Ділова столиця»: Топ-15 компаній-роботодавців воєнної доби

Вівторок 2 Травня 2023

Стаття мовою оригіналу

Війна випробовує український бізнес на стійкість. І в найкращих компаніях розуміють: щоб вистояти, потрібно зберегти колектив.

Повномасштабна війна похитнула українську економіку. За підсумками минулого року, ВВП впав на 29,1%, інфляція зросла на 26,6%, а рівень безробіття сягнув 30%. При цьому на одну вакансію восени претендували в середньому до 13 людей. За даними НБУ, в пошуку роботи перебували приблизно 2 млн людей в Україні та ще 2,7 млн — за кордоном. Також завдали ударів по бізнесу і ринку праці зимові блекнути. За останнім соцопитуванням, станом на лютий поточного року частка тих, хто втратив роботу і досі не знайшов нової, майже незмінна (36%), а серед переселенців таких половина; до того ж у більшості респондентів за рік доходи знизилися.

Цієї весни ділова активність нарешті пожвавилася, зростання кількості резюме стабілізувалося, а кількість вакансій побільшало. Український бізнес поступово адаптується до роботи в умовах воєнних ризиків. Відповідальні компанії перебудували процеси не тільки під виробничу доцільність, а й з огляду на інтереси колективу. Принаймні так роблять кращі роботодавці, яких об´єднують кілька найважливіших завдань.

Гарантувати безпеку — перший пріоритет. Кращі компанії розглядають своїх працівників не як «фактор труд» з підручника для першого курсу, а як найцінніший ресурс, людський капітал. Вони піклуються і про атмосферу в колективі, і про конкретних співробітників у різних життєвих ситуаціях. В умовах війни такі роботодавці допомагають своїм людям з релокацією по Україні і за кордон, дбають про безпечні умови праці на виробництві, в офісах чи магазинах, облаштовують укриття і за потреби фінансово підтримують працівників.

Максимально зберегти робочі місця — не менш важливе завдання кращих компаній (у межах можливостей бізнесу). Адже крім міркувань безпеки, людей змушує покидати країну й фактор безробіття. За даними ООН, на початку весни 8,6 млн українців залишалися за кордоном, а отже, зі складу робочої сили в Україні принаймні тимчасово вибули кілька мільйонів людей (переважно жінки). Звісно, не всі навіть найкращі компанії, уникли скорочень штату. Та варто зважати на контекст: бізнесу важко обійтися без оптимізації, якщо зруйновані його логістичні ланцюжки чи й самі виробничі потужності або ж вид діяльності дуже чутливий до впливів воєнного часу. Втім, навіть у скрутних обставинах найкращі роботодавці намагалися зробити все, щоб зберегти колектив. Серед варіантів дій: перенавчання, тимчасове переведення працівників на неповний робочий день і навіть забезпечення виплат в умовах простою у певний період.

Допомагати своїм працівникам у лавах ЗСУ і ТрО та сприяти боєздатності країни — обов´язкова функція кращих роботодавців воєнного часу. Компанії підтримують військо фінансово, матеріально й організаційно, а також заохочують дух корпоративного волонтерства.

Не втрачають актуальності й деякі традиційні HR-програми, як-от підтримка психологічного здоров´я працівників. Зокрема, роботодавці наймають психологів для проведення колективних тренінгів (а іноді й індивідуальних консультацій) з подолання стресових ситуацій в умовах війни. А напрямок навчання і розвитку персоналу у багатьох компаніях фокусується на опануванні нових функцій та способів дій в екстрених ситуаціях.
І, звичайно ж, кращі роботодавці вчасно виплачують зарплату та зберігають співробітникам соціальний пакет, включно з медичним страхуванням.

Отже, ми беремо до рейтингу компанії з великим штатом, які пропонують гідні умови праці, цікаву та соціально значущу роботу, будують міцні та довірливі відносини в колективі, а також допомагають працівникам, піклуються про їхнє фізичне та психологічне здоров´я, вкладаються в програми навчання і розвитку персоналу. А з огляду на вимоги часу, пріоритезуємо компанії за такими показниками: збереження/збільшення робочих місць і заробітної плати, програми допомоги співробітникам (зокрема, військовим, переселенцям та їхнім родинам).

У рамках проекту ми публікуємо історії стійкості кращих роботодавців країни, які представляють різні галузі, але об´єднані метою — втримати свій економічний фронт, не втрачаючи «основний капітал» — кваліфікованих і дружніх працівників.

Acino, група компаній фармгалузі

З часу повномасштабного вторгнення HR-стратегія міжнародної групи компаній Acino сфокусована на убезпеченні команди та створенні умов для безперервності бізнесу.

Acino забезпечила 100%-у виплату зарплати всім працівникам протягом перших чотирьох місяців з дати вторгнення. Компанія допомагала людям виходити із окупації та з територій ведення бойових дій, надавала прихисток працівникам та їхнім родинам за кордоном і на заході України, створювала робочі місця у безпечних регіонах. До сьогодні Acino підтримує гібридний формат роботи, надає часткову компенсацію оренди житла переселенцям та оплачує працівникам з дітьми дитсадки поблизу виробництва. В період блекаутів компанія виділила на разові допомоги співробітникам €500 тис.
Усі працівники забезпечені медстрахуванням та страхуванням життя, зокрема протягом 2022 р. Компанія безперервно виплачує зарплату співробітникам, які боронять Батьківщину в лавах ЗСУ.

Також Acino посилила внутрішню комунікацію та мотиваційні заходи. А саме зустрічі з керівництвом, заохочувальні премії, проєкт з надання психологічної підтримки «Acino разом» та флешмоби єднання.

З 2023 р. компанія відновила відрахування у приватний пенсійний фонд, а також створила компенсаційний фонд у $300 тис. для допомоги співробітникам, чиє житло може бути втрачено внаслідок війни.